Toshiba zapowiada nowe dyski HDD serii MN ? do 8 TB

Toshiba zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowej rodziny dysków 3.5? dla użytkujących NAS w trybie domowym i SOHO. Nowe dyski będą miały do 8 TB pojemności i cechują się niektórymi z funkcji dostępnych wcześniej na dyskach przeznaczonych dla klienta biznesowego.

Są one też z drugiej strony podobne do dysków wcześniej adresowanych do klienta z wyższej półki. A to za sprawą ich powiększonej gęstości zapisu.

Nowa rodzina dysków zawiera modele: 4TB, 6TB i 8TB. Zawierają one interfejs SATA (6 Gb/s). Należy odnotować, że modele bardziej zaawansowane korzystają z SATA 3.3, a te prostsze z SATA 3.1. Dysk HDD obraca się z prędkością 7200 RPM.

Jest wyposażony w bufor o pojemności 128 MB. Ponadto, używa czujników RV, który wykrywają i niwelują przejściowe drgania dysków, co mogłoby zakłócić ich pracę. Toshiba gwarantuje prędkość emisji danych na poziomie 230 MB/s oraz średnie opóźnienie 4.17 ms dla najlepszego modelu 8TB.

Na dysk składa się kilka talerzy PMR (prostopadłe nagrywanie magnetyczne), ale nie został wypełniony helem (hel może być używany, jeśli chcemy zwiększyć liczbę dysków powyżej 6). Dlatego Toshiba MN05ACA800 używa talerzy 1.33 TB, a pozostałe dyski mają albo mniej talerzy, albo więcej o mniejszej pojemności (i oczywiście mniejszej gęstości zapisu)

Seria MN oferuje dostępność w trybie 24/7, milion godzin MTBF (czas pomiędzy awariami) oraz roczny stopień obciążenia na poziomie 180TB. Podczas, gdy wskaźniki MTBF i WLR są niższe niż w przypadku dysków przeznaczonych dla biznesu, to wytrzymałość nowy dysk ma lepszą niż zwykłe desktopowe dyski HDD.

Nowa seria dysków Toshiba będzie dostępna w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy. Póki co, producent nie podał jeszcze ceny, za jaką będzie można nabyć urządzenie.Dodaj komentarz