Czy dane mogą kiedykolwiek zostać usunięte

Istnieje wiele teorii, że cokolwiek robisz, danych z twardego dysku nie da się naprawdę skasować. Zawsze istnieje pewien rodzaj szczątkowej siły magnetycznej, którą można przesłuchać. To naprawdę jest dziełem fantastyki naukowej, a nawet jeśli jest to prawda, która jest wątpliwa, z pewnością nie byłaby ekonomicznie opłacalna.

Pewien informatyk Peter Gutmann wywołał wiele kontrowersji, publikując artykuł, w którym twierdził, że nadpisane dane można odzyskać za pomocą magnetycznej mikroskopii siłowej. Nawet gdy binarne powroty magnetyczne zostaną nadpisane, wystarczająco czuły instrument będzie w stanie odczytać subtelne zmiany w magnetycznych zmianach. Twierdził, że aby całkowicie wyeliminować te warianty, należy wykonać przynajmniej trzydzieści pięć nadpisań, aby dane nie mogły zostać odzyskane.

Chociaż wszystko jest w porządku w teorii, nigdy nie zostało poddane próbie i pozostaje niesprawdzone. Niemniej jednak wielu przyjęło jego teorię jako ewangelię i nawet znalazło się w wielu głośnych kryminalistycznych sprawach komputerowych. Teoria Petera Gutmanna stała się miejską legendą i klienci często mówią o tym, gdy ich dane są nie do odzyskania!

W rzeczywistości, jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dane nigdy nie zostaną odzyskane, jest to całkiem proste. Niski poziom formatowania lub program bezpiecznego usuwania wykona zadanie. Oczywiście, należy również fizycznie zniszczyć twardy dysk. Jak talerze w dysku zostaną uszkodzone, gwarantujemy, że żadna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych ani ekspert nigdy nie będą w stanie odzyskać danych!Dodaj komentarz