- 22 kwietnia, 2017
- Posted by: admin
- Category: Serwery i macierze
Stałym punktem moich pobytów na targach CES jest zebranie informacji na temat nowych produktów oferowanych przez QNAP oraz nowych ich funkcji SO-QTS. Produkty, które tym razem zwróciły moją uwagę to jednostka NAS z możliwością zastosowania łączy Thunderbolt, kilka produktów adresowanych do IoT/przestrzeń bezprzewodowa bramy rezydualnej, jednostka NAS z gniazdem napędu optycznego lub 16-zatokowy NAS w obudowie tower, oparty na platformie Xeon D.
Po stronie softwaru, QNAP zaprezentował nowy program QVR Pro Surveillance Station integrujący Stację Nadzoru z szeregiem ulepszeń w ramach QTS. Nie ma sensu wnikać głęboko w kwestie oprogramowania ? zainteresowani czytelnicy mogą zajrzeć do biuletynu prasowego. Właściwie, niewiele w tej kwestii można się stamtąd dowiedzieć ponad to, co zostało powyżej opisane. NAS-y z portami Thunderbolt
Podczas wystawy CES 2017 QNAP przedstawił pierwszą serię jednostek NAS ze wsparciem Thunderbolt 3, flagowa w tym segmencie jest jednostka TVS-1282T3. Jest ona wyposażona w 12 wnęk na dysk (8×3.5? i 4×2.5?) i 2 sloty M.2 SATA SSD.
Może być skonfigurowana albo z procesorem Core i5-7500,alboCore i7-7700. Dostępny system operacyjny zawiera 2 porty Thunderbolt 2 i 2 porty Thunderbolt 3. Ma też2 połączenia 10GBASE-T i 4 połączenia GbE, 5 portów USB 3.0 (jeden z przodu, cztery z tyłu), 2 wejścia na mikrofon, 2 wyjścia głośnikowe i wtyczkę audio 3.5 mm.
Są także 4 sloty SODIMM, dzięki czemu system może zostać skonfigurowany z pamięcią RAM 64GB. QNAP przedstawił na targach także model TVS-882ST wyposażony tylko w 2.5-calowe gniazda na dyski. Model TVS-882ST2 ma porty Thunderbolt 2, a model TVS-882ST3 ma porty Thunderbolt 3.
W przeciwieństwie do flagowego modelu TVS-1282T3, jednostki te używają wysokowydajnych procesorów mobilnych Skylyke (Core i7-6700HQ lub Core i5-6442EQ). Broszura informacyjna na temat serii TVS-882ST podsuwa także 2 inne zastosowania dla złącz Thunderbolt jako serwer (z jednostkami rozszerzającymi do 400TB), albo jako switch 10Gb w celu utworzenia interfejsu o prędkości 10Gbps dla połączonych z nim systemów (switch ten ma funkcję przełącznika wirtualnego – funkcja ta umożliwia komputerom bez złączy Ethernet na dostęp do zasobów w sieci Ethernet, konwerter Thunderbolt-to-Ethernet (T2E)).
NAS wspomagany dyskiem Blue-Ray Model TVS-882BR jest 8-zatokowym NASEM z wnęką na dysk SATA. Może obsługiwać dwa cienkie dyski optyczne lub jeden 5,25-calowy dysk optyczny. Jest oparty na platformie Kaby Lake, wspomaga sloty PCIe NVMe SSD oraz 2 M.2 SATA SSD. Są 3 gniazda rozszerzenia PCIe 3.0 oraz 3 wyjścia do wyświetlacza.
Użytkowanie tego urządzenia jest zalecane w sytuacjach, gdy istnieje koniczność częstego zapisywania danych na nośnikach optycznych. Szczegółowa specyfikacja tej linii znajduje się w galerii na końcu artykułu. 16-zatokowy NAS Xeon D Linia TS-1685 jest jedną z najbardziej wszechstronnych jednostek NAS opartych na procesorze Xeon D.
Jest dziewięć różnych modeli zawierających albo Xeon D-1521 albo Xeon D-1531, dostępnych z pamięcią RAM DDR4 w opcji z ECC lub bez ECC. QNAP zaznaczył, że na życzenie klientów mogą wejść na rynek także modele oparte na Xeonie D-1548. Do modelu dostępny jest opcjonalny zasilacz 550W (zamiast standardowego 250W), wspomagający kartę graficzną AMD Radeon RX480.
Jest to niezwykle istotne w procesie wykonywania obliczeń ogólnego przeznaczenia na układach GPU lub procesie akceleracji 3D).
Model zawiera 12 wnęk 3.5? oraz 4 wnęki 2.5?. Na płycie jest 6 slotów M.2 SATA SSD (wspomagających formaty od 2242 do 22110), z rozpraszaczem ciepła na górze i podkładkami termicznymi na dole. Są 4 porty GbE i 2 porty 10GBASE-T . 3 sloty rozszerzające PCIe (dwa 3.0 x 8, jeden 2.0 x 4) mogą być użyte do adapterów 10/40 GbE, dyskretnych GPU, PCIe NVMe SSD albo kart USB 3.1 Gen 2.
QNAP reklamuje TS-1685 jako super NAS, a powyższe cechy urządzenia zdają się potwierdzać słuszność tego określenia. Więcej szczegółów zamieszczono w galerii na końcu artykułu. Układ Intel AnyWAN ? serwer QBoat SunnyIoT i NAS TGX -150-z wbudowaną bramą sieciową
Na targach NAS QNAP zaprezentował dwa produkty, które nieco różnią się od tradycyjnej oferty firmy. Chociaż w przeszłości niekiedy zajmowali się Internetem Rzeczy z perspektywy NAS, nowe urządzenie QBoat nieco nas zaskoczyło. Obsługiwane przez QTS Lite (uboższa wersja QTS NAS OS), ma służyć użytkownikom Internetu Rzeczy za platformę do tworzenia systemu kontrolującego ?inteligentny dom?.
Firma Synology wdraża bezprzewodowy router drugiej generacji, RT 2600sc. Jeżeli nawet nie wprowadzają na rynek przełomowych produktów, to zdaje się że jakoś się na nim ?zaczepili?. W sektorze dostawców NAS, którzy starają się zdobyć rynek użytkowników routerów Wi-Fi QNAP podejmuje rzuconą przez Synology rękawicę wchodząc na rynek z TGX-150.
Urządzenie wygląda jak zwykły router Wi-Fi (1xWAN, 4xLAN) i ma punkty dostępowe z interfejsem 802.11ac w technologii MU-MIMO. To urządzenie również ma system operacyjny QTS Lite. Interesujące jest, że oba te produkty używają procesora Intel AnyWAN GRX750 (SoC).
Z tego co wiemy to pierwszy procesor Intela w świecie routerów Wi-Fi (tradycyjne przemysł ten jest zdominowany przez chipy firm Qualcomm, Broadcom czy Mediatek) Szczegółowa specyfikacja QBoat Sunny i TGX-150 jest załączona do poniższej galerii (razem z opisami wszystkich nowych, powyżej wymienionych produktów) Oferta, jaką na targach CES 2017 zaprezentowała firma QNAP każe powątpiewać w to, że jakikolwiek inny dostawca NAS będzie w stanie z nią konkurować.
To nawet dziwne, że żadna inna firma nie próbuje atakować rynku NAS/DAS/iSCSI SAN, który to rynek firma QNAP podbija jednostkami Thunderbolt. Wydawcy multimediów na pewno z powodzeniem mogą używać tych urządzeń. Jeśli chodzi o Internet Reczy i bramy mieszkalne, to stosowanie przez QNAP platformy Intel wydaje się zaskakujące, zważywszy na przewagę chipów ARM.
Jednakże, bez znajomości kwestii cenowych czy wydajnościowych, ciężko w tej sprawie ferować wyroki. Intelowska platforma AnyWAN wydaje się być na papierze wspaniała i może się okazać poważnym konkurentem dla istniejących od dawna na rynku systemów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.